Beylikdüzü Havuzlu Spor Salonu

Beylikdüzü Havuzlu Spor Salonu

Spor salonları günümüzde çok revaçta olmasına rağmen kişilerin tercihine göre çeşitli spor salonları vardır. Bu çeşitler ve kriterleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Spor salonunun havuzlu spor salonu olması.
 • Yoga ve pilates için ayrı bir alanı olması.
 • Sosyal tesise (masa tenisi, oyun salonu) sahip olması.
 • Dinlenme odasına sahip olması.
 • Kapalı otoparkının bulunması.
 • Sauna ve hamamının olması.

Yukarıdaki gibi daha birçok istekleri kullanıcı seçmektedir. Bu ve bunun gibi isteklere sahip olan bir spor salonu gerçekten çok verimli ve müşterilerin isteyeceği bir konuma gelir. Peki, havuzlu spor salonunun içeriği nasıl olmalıdır, spor salonu havuz ile neler yapabilir biraz da bunlardan bahsedelim

Havuz ve Spor Salonları

Fitness merkezleri, havuzun bakımına bütçelerinin önemli bir kısmını yatırırlar, ancak bu yatırımdan yeterli bir getiri elde etmeleri gerekmez. Bazı durumlarda, havuz, olumlu bir üye deneyimini pekiştirmek için yalnızca katma değerli bir olanak olarak görülür.

Ara sıra tur yüzme ve yaşlı insanlar için su dersleri dışında, çoğu spor salonu havuzu tam potansiyelleriyle kullanılmıyor. Havuzun ilgi çekici gücüne odaklanmanın ve havuz kullanımını artırmanın zamanı artık geldi.

Yenilikçi su sporları programlamasının uygulanması ve pazarlanması önemli miktarda spor salonlarına getiri sağlayabilir ve genel olarak havuz maliyetlerini en aza indirebilir. Bazı havuzlu spor salonu olan merkezlerde sadece havuzu kullanmak için yapılmış olan üyelikler vardır.

Yalnızca havuzu kullanmakla ilgilenen kişilere indirimli üyelikler bulunur. Bu tarzda üyelerin spor salonunun geri kalanına erişimi olmayacaktır fakat havuzu ve soyunma odasını kullanıp tüm havuz derslerine ve aktivitelerine katılabilirler.

Havuz üyelikleri, yaşlılar veya hamile kadınlar gibi belirli toplulukları hedef alabilir. İlerleyen zamanlarda bu tarzda üyelik alan insanlar üyeliğinin sınırını kaldırarak fitness salonların çeşitli niteliklerinden yararlanabilirler.

Havuzlu Spor Salonlarında Yapılabilecek Aktiviteler

Havuzlu spor salonları olan merkezlerde yapılabilecek çeşitli etkinlikler vardır. Bunları sıralamak gerekirse:

1- Havuzda Kişisel Eğitim

Kişisel eğitim seansları çok fazla havuz alanı veya ekipman gerektirmediğinden, bu seanslardan ikisini veya daha fazlasını aynı saat içinde çalıştırılır. Yine de kulaçla yüzme veya grup egzersiz dersleri için yeriniz olacak. Eğitmenler, vücut ağırlığını direnç olarak kullanan kuvvet antrenmanı egzersizlerini kolaylaştırabilir. Daha gelişmiş sporcular için, eğitmenler su ağırlıkları, kickboard’lar veya ağırlıklı koşu kemerleri gibi özel su sporları güçlendirme ekipmanı kullanabilir.

2-Rehabilitasyon Hizmetleri

Fitness ile ilgilenen kişilerin çok çeşitli yaralanmalardan veya durumlardan kurtulmalarına yardımcı olmak için su sporları rehabilitasyonu hizmeti vardır; bu seçenek, sürekli spor yapan kişiler için de harikadır. Suyun kaldırma özellikleri sporcuların,

 • Önemli fiziksel etki olmaksızın egzersiz.
 • Eklem esnekliğini artırmak ve sürdürmek.
 • Hareketliliği ve hareket aralığını iyileştirin.
 • Kas gücünü artırmak (koordinasyonu, dengeyi ve postüral uyumu iyileştirir).

Tabii ki, bu egzersizleri öğretmek için spor salonları tecrübeli bir eğitmene veya su rehabilitasyonu konusunda tecrübeli bir kişisel eğitmene ihtiyacı vardır.

3- Yüzme dersleri Havuzlu spor salonlarında ebeveyn ve çocuk derslerinden rekabetçi sporcu eğitimine kadar çok çeşitli yaş ve beceri düzeylerine uygun yüzme dersleri vardır. Ayrıca, kişiler için özel hazırlanmış dersler de bulunmaktadır. Spor salonuna ait kapalı bir yüzme havuzu olması, hangi mevsim olursa olsun bu fırsatı değerlendirebileceği anlamına gelir.

4- Kulaç Yüzme (Lap Swimming)

Spor salonlarında harika su programları mevcut olsa bile, bazı insanlar sadece yüzmeyi tercih eder. Havuzda devam eden diğer programlardan bağımsız olarak, her zaman tur yüzücüleri için en az bir şeridi açık kalarak bu tarzda yüzmek isteyen bireyler için birebir durumdadır.

5- Özel Eğitim Kursları

Bazı havuzlu spor salonları, tüplü dalış sertifikası, triatlet eğitimi, cankurtaran sertifikası ve su güvenliği eğitimi gibi hizmet sunuyorsa uzmanlık sınıfları için hem üyelerin hem de üye olmayanların gelebileceği bir yer haline gelir. Sertifikalı öğretmenler ile birlikte ek bir ücret karşılığında düzenli olarak kurslar düzenlenir.

Ne İçin Yüzüyoruz Rekreasyon için yüzmek

Yüzme, her yaştan insan için harika bir eğlence aktivitesidir. Rekreasyonel yüzme size düşük etkili bir egzersiz sağlayabilir ve aynı zamanda rahatlamanın ve iyi hissetmenin iyi bir yoludur. Eğlence amaçlı yüzmede yaygın yüzme stilleri kurbağalama, sırtüstü, yan vuruş ve serbest stildir.

Rekabetçi yüzme

Yüzmekten hoşlanan bazı insanlar bunu rekabetçi bir düzeye çıkarmak ister. Bu, yoğun bir antrenmanın sağlık açısından faydalarının yanı sıra rekabetin eğlencesini ve heyecanını sağlayabilir. Müsabaka yüzmede kullanılan ana kulaçlar kurbağalama, serbest stil, sırtüstü ve kelebektir. Yüzmede yüzen mesafeler havuzda 50 metreden açık suda çok daha uzak mesafelere kadar değişebilir.

Yüzmenin Faydaları

Yüzme harika bir antrenmandır sebebi ise tüm vücudunuzu suyun direncine karşı hareket ettirmeniz gereklidir. Sıcak suda yüzme vücut için tedavi edicidir. Yapılan araştırmaya göre, bir saat boyunca sıcak suda bekletme, önemli anti-inflamatuar faydalar sağlar.

Bu yüzden çoğu insan evleri için kişisel kaplıcalar satın alıyor. Kaslar ve kemikler için rahatlatıcıdır. Bununla birlikte, ısıtmalı bir havuzla aynı faydaları elde edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, havuz ısı pompanızı açmak, sıcaklığı ayarlamak, suya atlamak ve bu ısıyı emmeye başlamaktır.

Ve yüzmek vücut için zaten harika olduğundan, karışıma sıcak su eklemek onu daha iyi hale getirir. Bu noktada, yüzmenin sağlık yararları sizin için esasen iki katına çıkar. Yüzme, çok yönlü iyi bir aktivitedir çünkü:

 • Koşma ve koşma gibi aktivitelerle karşılaştırıldığında, yüzme vücuda yalnızca 1 / 4’lük bir yük getirir.
 • Kalp atış hızınızı yüksek tutar, ancak stresin bir kısmını vücudunuzdan uzaklaştırır
 • Dayanıklılık, kas gücü ve kardiyovasküler zindelik geliştirir
 • Sağlıklı kilonun, sağlıklı kalbin ve akciğerlerin korunmasına yardımcı olur
 • Kasları güçlendirir ve güç oluşturur
 • Yüzme sırasında neredeyse tüm kaslarınız kullanıldığı için tüm vücut antremanı sağlar.

Yüzmenin Diğer Faydaları

Yüzmenin aşağıdakiler dahil birçok faydası vardır:

 • Rahatlatıcı ve huzurlu bir egzersiz şekli olmak
 • Stresi hafifletmek
 • Koordinasyon, denge ve duruşun iyileştirilmesi
 • Esnekliği geliştirmek
 • Bazı yaralanmalar ve durumlar için iyi düşük etkili tedavi sağlamak
 • Sıcak bir günde serinlemek için hoş bir yol sağlar

Yüzmeye Yeni Başlayanlar İçin

Yüzmeye başlamak kolaydır. Tüm yaş grupları, beceri ve zindelik seviyeleri için bir spordur. Başlamadan önce, bir çift yüzücü ve birkaç gözlük satın almanız gerekecek. Gözlükler yaklaşık 10 tl ve üzeri fiyatlara satın alınabilir.

Yüzmeye başlamak için en iyi yol havuzlu spor salonunu kullanarak eğitmen ile başlamaktır. Yanınıza alacağınız saç bonesi hem sizin hem de salonun temizliği açısından önemlidir. Yanınıza havlunuzu terliğinizi ve eğer salonda yoksa saç kurutma makinenizi almayı unutmayın.

Yüzme İçin Bazı Genel İpuçları

Yüzmeyi yeni öğrenmekte olduğunuz için aşağıdaki adımlar size yardımcı bir fikir olacaktır.

Dalmadan önce:

 • Nasıl yüzüleceğini bildiğinizden emin olun.
 • Güvenli bir ortam seçin.
 • Suya girmeden önce kaslarınızı ve eklemlerinizi ısıtın ve gerin.
 • Elinizde bol miktarda sıvı bulundurun ve düzenli olarak için.
 • Yeni başlıyorsanız aşırıya kaçmayın.
 • Uzun süredir egzersiz yapmadıysanız doktor kontrolü ile spora başlayın.

Genel manada bu makalede, evlerde olduğumuz bu günlerde spor olarak yüzmeye başlamanız ev içindeki stresleri en aza indirebilecek bir aktivitedir.